Rekolekcje BMP Diecezji Łódzko-Poznańskiej

Rekolekcje BMP Diecezji Łódzko-Poznańskiej

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego w piąty – ostatni weekend Wielkiego Postu, w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2023 roku, odbyły się rekolekcje Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Łódzko-Poznańskiej w Monasterze świętych Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce.

W wyjeździe uczestniczyło 36 osób z Łodzi, Krakowa, Częstochowy, Piotrkowa Trybunalskiego oraz Radomia.

Po przyjeździe, w piątek 31 marca, uczestniczyliśmy w Całonocnym Czuwaniu, po którym zjedliśmy kolację przygotowaną przez siostry monasteru. W drugi dzień rekolekcji – w sobotę uczestniczyliśmy w porannej Boskiej Liturgii. Bezpośrednio po śniadaniu, podzieleni na grupy pomogliśmy w przygotowaniach do nadchodzącego Święta Świąt – Paschy Chrystusowej. Do naszych obowiązków należało m.in. pomoc w sprzątaniu pomieszczeń budynków monasterskich, wkopanie i poprawienie stojących wokół cerkwi licznych krzyży, posprzątanie i przygotowanie cerkwi do nadchodzących nabożeństw, mycie okien, trzepanie dywanów oraz pomoc w kuchni.

Po „posłuszanijach” jakie otrzymaliśmy oraz nabożeństwie Całonocnego Czuwania wszyscy zebraliśmy się na wspólnej rozmowie z duchowieństwem z naszej diecezji. Tematami spotkania był Wielki Post, pokajanie oraz przygotowanie do spowiedzi.

Nabożeństwom zarówno sobotniego Całonocnego Czuwania oraz niedzielnej Boskiej Liturgii św. Bazylego Wielkiego w dzień wspomnienia św. Marii Egipcjanki przewodniczył Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański.

Zdecydowana większość uczestników rekolekcji przystąpiła do Sakramentu Spowiedzi oraz Sakramentu Eucharystii.

Na gowienija wraz z młodzieżą przybyli opiekunowie duchowi z parafii w Łodzi – ks. Adam Weremijewicz, z Krakowa – ks. Damian Szwec oraz z Piotrkowa Trybunalskiego – ks. Michał Kuryło.

Ostatnim punktem rekolekcji na świętej Górze Grabarce był wspólny obiad, który zebrana młodzież spożyła z Władyką Atanazym, ihumenią klasztoru – Matuszką Hermioną wraz z siostrami oraz duchowieństwem.

Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Łódzko-Poznańskiej z całego serca dziękuje wszystkim, którzy umożliwili nam kolejny, pełen duchowych przeżyć wyjazd.

zob: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid03YLsEnshqpcRuu1spWP48CVNkt8er3oLEm4B78qgh43wS61HpwaAub625Ty2MtpRl&id=100079897666462